Prawa i obowiązki chrześcijanina

Posted: 29 listopada 2011 in Około chrześcijaństwa
Tagi: , , , , , , , ,

Kim jesteśmy ? Co znaczymy w Panu ? Dlaczego jesteśmy różni ? Jakie znaczenie ma nasza indywidualność ? Co z tym wszystkim robić w kontekście wspólnoty ? Można by długo o tym pisać. Spróbowałem to ubrać w formę „Karty podstawowych praw i obowiązków chrześcijanina”. Oczywiście prawnikiem nie jestem. Zresztą, jest to tylko taka zajawka tego, co mi aktualnie leży na sercu:

Kapłaństwo:
Każdy chrześcijanin ma prawo i przywilej (rzekłbym nawet że obowiązek) utrzymania indywidualnej relacji z Jezusem. Każdy chrześcijanin winien rozpoznawać głos swojego Pana. Nie potrzeba do tego pośredników.

Wolność:
Jezus powołał nas do wolności a nie niewoli. Prawdziwa wolność jest możliwa jednak tylko w relacji z Jezusem a jej granicą jest grzech. Przekroczenie tej granicy jest zawsze formą niewoli.

Równość:
W oczach Jezusa wszyscy chrześcijanie są równi. Niezależnie od wyglądu, inteligencji, płci, wiedzy, majątku, zajmowanego stanowiska, stażu w życiu chrześcijańskim, wyznawanych poglądów, poziomu świętości czy uczynków: za każdego Bóg zapłacił tą samą, bardzo wysoką cenę. Już chociażby z tego względu nie wolno mam się wywyższać nad innych, a raczej winniśmy się uniżać. Dlatego winniśmy okazywać innym szacunek i mamy prawo do traktowania nas z szacunkiem.

Indywidualność:
Każdy człowiek został stworzony na obraz i podobieństwo Boga – jednocześnie w sposób indywidualny – każdy z nas jest trochę inny pod względem talentów, umiejętności czy obdarowań. W tej różnorodności winniśmy budować jedno – tak jak wzajemnie zasilające się części ciała. Dlatego każdy ma prawo do zachowanie indywidualności a jednocześnie obowiązek służenia tymi cechami innym.

Reklamy

Możliwość komentowania jest wyłączona.